ماوی دیپلما چیست ؟

Image ۲۵
مهر

ماوی دیپلما چیست ؟

 

کاربرد دیپلم آبی چیست؟

پس از فارغ التحصیلی در کدام رشته ها میتوان با داشتن مدرک دیپلم آبی در خارج از کشور مشغول به کار شد؟

پاسخ تمامی سؤالات فوق در این پست می باشد.

با توجه به اینکه دیپلم آبی نشان دهنده معتبر بودن مدرک دانشگاهی در بین دانشگاه های جهان می باشد، داشتن اطلاعاتی در زمینه اینکه این دیپلم توسط کدام دانشگاه ها ارائه میشود، در کدام کشورها مورد قبول می باشد و چه مزایایی دارد، میتواند مفید باشد.

دیپلم آبی در بیشتر دانشگاه های ترکیه ارائه میشود و شما میتوانید پیش از انتخاب دانشگاه مورد نظرتان در خصوص این مطلب تحقیق نمایید.

 

دیپلم آبی چیست و به چه کسانی داده میشود؟

دیپلم آبی یکی از انواع مدارکی است که توسط دانشگاه به دانشجویان داده میشود. افرادی که این مدرک را داشته باشند، میتوانند در تمامی دانشگاه های جهان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه تحصیل دهند. در نتیجه اگر برای تحصیل یکی از دانشگاه های ارائه دهنده این مدرک را انتخاب کنید، میتوانید برای ادامه تحصیل و داشتن شغل در یکی از کشورهای اروپایی شانس بیشتری داشته باشید.

با داشتن این مدرک میتوانید مدرک لیسانس و ارشد خود را به سطح بین المللی برسانید و در موقعیت های شغلی بهتر و بالاتری نیز میتوانید مشغول به کار شوید.

 

نحوه گرفتن دیپلم آبی:

برای اینکه یک دانشگاه بتواند این مدرک را ارائه دهد،نیاز به دستیابی به استانداردهای آموزش عالی دارد. همچنین دانشگاه باید دارای سیستم آموزشی چند ملیتی و چند زبانه باشد.

دانشگاه ها جهت موفقیت در حوزه آموزش دانشجو محور، بایستی بتوانند این مدرک را ارائه دهند. جهت اخذ این مدرک لازم است دانشجویان با معیارهای موردنظر دانشگاه مطابقت یافته و در نهایت کمیسیون دانشگاه جهت صدور مدرک موافقت لازم را به عمل بیاورد.

 

شرایط اخذ دیپلم آبی برای دانشجویان:

دانشجویان در طول تمامی سالهای تحصیل بایستی نمره حدنصاب قبولی را کسب کرده باشند.

دانشجویان باید تمامی واحدهای نظری، عملی، کارآموزی و غیره را گذرانده باشند و هیچ واحد درسی ناتمام نداشته باشند.

مهمترین معیار نیز به پایان رساندن تمامی واحدهای درسی در رشته موردنظر بدون تاخیر و سنوات اضافه بر سازمان می­باشد.

 

دیپلم آبی برای چه رشته هایی وجود دارد؟

دیپلم آبی مدرکی است که از طرف دانشگاه به دانشجویان داده میشود و از این رو به رشته تحصیلی آنها ارتباطی ندارد و تنها کافیست در یکی از دانشگاه های موجود در لیست فوق تحصیل کنید. همچنین در رشته تحصیلی خود نیز لازم است در تمامی امتحانات و فعالیت های طول ترم و تمامی آزمون ها و واحدهای عملی و نظری نمرات خوبی را کسب کنید.

 

مزایای داشتن دیپلم آبی چیست؟

امکان ادامه تحصیل در تمامی کشورهای اروپایی و سایر کشورهایی که این مدرک را قبول میکنند.

امکان پیدا کردن شغل بهتر و سریع تر نسبت به سایر افراد

معتبر بودن مدرک تحصیلی در سطح بین المللی و مطابقت با استانداردهای کشورهای اتحادیه اروپا

تسهیل در مهاجرت به کشورهای اروپایی

 

دیپلم آبی در کدام کشورها پذیرفته میشود؟

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در ترکیه و اقدام برای ادامه تحصیل میتوانند این مدرک را به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پذیرش در دانشگاه ها ارائه دهند. البته برخی از این کشورها به همراه این مدرک، مدارک دیگری نیز از دانشجویان برای پذیرش درخواست میکنند.

 

آیا دیپلم آبی فارغ التحصیلان سایر کشورها در ترکیه نیز مورد قبول است؟

همانگونه که میدانید، کاربرد اصلی این مدرک معادل سازی تحصیلات  و اخذ مجوز اشتغال در میان کشورهای مختلف میباشد. برای افرادی که مدرک خود را در سایر کشورها گرفته اند و اکنون قصد ارائه مدرک به کشور ترکیه را دارند، رشته تحصیلی آنها اهمیت دارد. برای مثال فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جهت معادل سازی مدرک و گرفتن دنکلیک، پس از ثبت درخواست در سازمان YOK، دریک آزمون تعیین سطح شرکت میکنند. از آنجایی که این افراد ارتباط نزدیکی با سلامتی مردم دارند، کمیسیون در ابتدا سطح تحصیلات پایه آنها را مورد توجه قرار میدهد و در صورت پذیرش به آنها مدرک معادل یا دنکلیک می دهند. همچنین برای معادل سازی مدرک دانشگاه های مورد تأیید سازمان YOK، لازم است دانشجویان در آزمون OSYM شرکت کرده و از 100 حداقل نمره 40 را اخذ نمایند.

 

دیپلم آبی برای دانشجویان کاردانی:

افرادی که در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند، در صورتی که دانشگاهی که در آن تحصیل میکنند، قادر به ارائه مدرک دیپلم آبی باشد میتوانند این مدرک را بگیرند ولی به دلیل اینکه در دانشگاه های کشورهای اروپایی مدرک  معادل کاردانی معمولا وجود ندارد، امکان استفاده از این مدرک در این کشورها برای دانشجویان فراهم نیست و تنها در صورتی که وارد مقطع کارشناسی شوند میتوانند از مزایای دیپلم آبی در کشورهای اروپایی نیز بهره مند شوند.

 

آیا در دانشگاه های قبرس نیز دیپلم آبی ارائه میشود؟

در پاسخ باید گفت که بله! دانشگاه آمریکایی Girne در قبرس مدرک دیپلم آبی ارائه میدهد. همچنین مدرکی که در قبرس داده میشود در صورتی که طبق قوانین آموزشی جمهوری ترکیه برای شهروندان T.C ارائه شود، نیازی به معادل سازی (دنکلیک) ندارد و در کشور ترکیه مورد قبول می باشد.

 

در نهایت شما میتوانید پس از انتخاب دانشگاه موردنظرتان در خصوص جزئیات اخذ دیپلم آبی و معادل سازی مدرک خود از مسئولین آن دانشگاه اطلاعات جامع و کامل دریافت کنید.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.