آزمون یوس مرکزی چیست ؟

Image ۸
دی

آزمون یوس مرکزی چیست ؟

 1. طبق جدیدترین اخبار و بخشنامه سازمان YÖK (سازمان یوک ترکیه متولی نظارت بر کلیه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور ترکیه می باشد. و برای هماهنگی هرچه بهتر بین دانشگاه های ترکیه و جهت بالا بردن کیفیت آموزش آن ها از استراتژی ها و تکنیک های آموزش عالی خاصی استفاده می کند.) علیرغم اینکه از سال ۲۰۱۰ تا به امروز آزمون های یوس توسط دانشگاه‌های ترکیه برگزار میشد، مقرر گردید آزمون یوس از سال 2023 و بعد از آن مجددا توسط سازمان سنجش بصورت مرکزی و یکپارچه برگزار خواهد شد.
  متقاضیان رشته‌های پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی،حقوق و مهندسی باید در آزمون  TRYÖS شرکت نمایند.

 

موضوعات مندرج در بخشنامه به شرح ذیل می باشد:

آزمون دانشجویان خارجی (YÖS) آخرین بار توسط ÖSYM در سال ۲۰۱۰ برگزار شد. با شرایط شرکت در آزمون و پذیرش دانشجو از خارج از کشور، معدل و … به دانشگاه ها واگذار شده است. اینکه برخی از آنها بر اساس نتایج آزمون‌هایی که در خارج از کشور برگزار می شوند و یا بدون آزمون دانشجو می پذیرند، اعتبار این آزمون ها توسط دانشگاه های مختلف هم از نظر کاربردی و هم از نظر سنجش و ارزشیابی و اینکه دانشگاه های ما دارای مشکلات دیپلماتیک در استفاده از آزمون‌ها به دلیل نداشتن تجربه کافی در خصوص سیستم آموزشی خارج از کشور، منجر به برداشت منفی از سیستم آموزش عالی ترکیه شده است. با توجه به موضوع، با تصمیمات کارگروه اصول پذیرش دانشجو از خارج از کشور متشکل از نمایندگان وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت آموزش ملی، ریاست مجموعه ترک های خارج از کشور و جوامع وابسته، ÖSYM(سازمان سنجش،پذیرش و ارزشیابی)، بنیاد معارف ترکیه، موسسه یونس امره و نماینده دانشگاه ها در این زمینه، آزمون مرکزی با بهره گیری از فرصت ها و فناوری های امروزی در جذب دانشجوی بین المللی، مطابق با سنجش و ارزیابی. قوانین و مقرراتی که امکان نظارت و ارزشیابی، رسیدن به هدف بین المللی سازی هدفمند در آموزش عالی، اجرای استاندارد با در نظر گرفتن مواردی که رعایت کیفیت را تضمین می کند، می دهد.

 

بر طبق ماده ۴۵ قانون شماره ۲۵۴۷ :

 1. آزمون پذیرش دانشجوی خارجی مرکزی (TRYÖS) که از سال ۲۰۲۲ توسط ÖSYM برگزار می شود.
 2. کسانی که تحصیلات متوسطه خود را در آموزش روزانه در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله فارغ التحصیلی هستند،اعم از:
  الف) افراد دارای ملیت کشور خارجی
  ب) اتباع جمهوری ترکیه
  ج) شهروندان قبرش شمالی وابسته به ترکیه
  د) دارندگان ماوی کارت (mavi kart)
  قادر به شرکت در TRYÖS خواهند بود.
 3. فقط از نتایج TRYÖS (آزمون یوس مرکزی) برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، دبیری و مهندسی استفاده می شود.
 4. برای رشته هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم، علاوه بر نتیجه TRYÖS (آزمون یوس مرکزی)، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان و… دانشجوی خارجی پذیرش کنند.
 5. برای انتقال بین دانشگاه‌ها، تغییر رشته در دانشگاه، دانشجویان ثبت نام شده در موسسات آموزش عالی در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی بین المللی به رشته های مندرج در ماده ۳ علاوه بر شرایط شورای عالی آموزش و پرورش،باید نتیجه آزمون TRYÖS(آزمون یوس مرکزی) هم ارائه کنند.
 6. مراکز خارج از کشور برای TRYÖS(آزمون یوس مرکزی)  اعلام شده است.
 7. آزمون به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.
 8. مفاد آزمون از سوی شورای آموزش عالی ترکیه به گونه ای خواهد بود که قوه یادگیری پایه ای داوطلب را ارزشیابی کند.(ریاضی،هندسه،هوش)

آزمون شامل چه بخش هایی است؟

آزمون یوس شامل سوالات {ریاضی ، هندسه ، هوش} در سطح دبیرستان می باشد. اکثرا شامل ۸۰ سوال می باشد که حاوی ۴۰ سوال هوش ، ۳۵ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه می باشد. البته در بعضی از دانشگاهها ممکن است تعداد سوالات آزمون یوس بیشتر و یا کمتر از ۸۰ سوال باشد. (بطور مثال سوالات درس ریاضی میتواند بیشتر از ۳۵ سوال باشد.) مدت زمان پاسخگویی به تست های آزمون یوس، ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه نسبت به سیاستگذاری هر دانشگاه متفاوت میباشد.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.